Apartament Marszałkowskiej Lubomirskiej
Składa się z trzech pomieszczeń: Przedpokoju, Salonu Bawialnego i Pokoju Sypialnego. Urządzony na jej polecenie pod kierunkiem architekta Sz.B. Zuga w latach 1792-1793. Do dziś zachowała się część wyposażenia tych wnętrz, zidentyfikowana na podstawie szczegółowych opisów w inwentarzu z 1793 r.
Ściany w końcu XVIII w. pokryte były seledynowymi tapetami angielskimi ze szlakiem róż, sufit malowany al fresco. Z dawnego urządzenia zachowały się do dziś: międzyokienne zwierciadła angielskie z ok. 1730 r., komplet mebli francuskich z ok. 1750 r. obitych tapiseriami o motywach kwiatowych i z bajek La Fontaine'a (manufaktura Aubusson), stół-biurko sygnowany Migeon, dwie konsole z japońskimi wazonami i sekretera - z XVIII w.
Na ścianach portrety właścicieli Wilanowa: pośrodku marszałkowej Izabeli Lubomirskiej z 1757 r., sygnowany przez M. Bacciarellego, po prawej - dziesięć lat późniejszy jej wizerunek pędzla A. Roslina, po lewej - jej ojca, Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wykonany przez nieznanego malarza w 2 ćw. XVIII w. Po obu stronach sekretery portrety córek marszałkowej - Izabeli i Aleksandry Potockich - malowane przez P. Batoniego w 1780 r.
|